Ga leuk om met kritiek.
De Britse aartsbisschop en auteur Cyril Garbett windt er geen doekjes om: “Iedere idioot kan kritiek geven en de meesten doen dat ook.”
Niemand vindt het leuk als hij op de vingers getikt wordt. Of als iemand hem even onbevoegd en ongevraagd uitlegt ‘hoe iets werkt’ of ‘hoe het moet’.
Dus, doe het niet, tenzij gevraagd, en dan met mate. Mensen willen zich goed voelen en hebben geen zin in ‘onderwijzers’.
Getuige de woorden van Britse auteur William Somerset Maugham: “Mensen vragen om kritiek, maar ze willen alleen maar complimenten.”
Het is beter om ze hun fouten te laten maken dan dat ze jou als ‘fout’ zien.
Berisp ze niet. Laat ze onberispelijk zijn. Dat vinden ze veel leuker. Als je het niet laten kunt om iemand terecht te wijzen, doe het leuk!
De meest effectieve manier om gedrag van anderen te sturen zijn complimenten, niet kritiek. Regelmatig complimenteren over goed gedrag stimuleert wenselijk gedrag en vermindert onwenselijk gedrag.
Een algemene houding van spontaan en enthousiast reageren op de wereld en mensen om je heen dragen extra bij aan je leukigheid. Een dergelijk, opbeurend gedrag verleent je een imago van een leuk en positief persoon.
Van een positief persoon kunnen we veel meer hebben dan van een zuurpruim. Als je te boek staat als een positief en goedkeurend iemand dan is zelfs je kritiek welkom! Je klachten zullen niet afgedaan worden als ‘gezeur’ en mensen zullen naar je willen luisteren. En naar een zeurpiet niet. Geen cursus ‘feedback geven’ kan dat veranderen.
Zure augurken gedeeld met een positief persoon smaken lekkerder dan taart gegeten met een kniesoor. En toch, eet soms ook samen met een kniesoor.
“Kritiek is misschien niet aangenaam, maar het is nodig. Het vervult dezelfde functie als pijn in het menselijk lichaam. Het roept om aandacht voor een ongezonde toestand”, aldus de Britse staatsman Winston Churchill. Pijn kent zijn eigen wijsheid. Van complimentjes groeit je ego, van kritiek kun je echt groeien.
“Een wijs man hecht meer waarde aan boosaardige dan aan vriendschappelijke kritiek, hij gebruikt de verwijten van zijn tegenstanders als een spiegel”, aldus de Spaanse monnik en filosoof Balthasar Gracián.
Vleiers vind je leuk, kwelgeesten maken je leuk. Wuif terechte kritiek nooit weg, want ze keert vroeg of laat terug als een boemerang.
Bedank de gever en ga ermee aan de slag.
https://www.flirtmanagement.com/zakelijk/negatief-feedback-is-vaak-onnodig/
https://www.mentalfloss.com/article/90964/10-historys-best-compliments

